sevdamız beşiktaş
Spor Haberleri


Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir

Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat EdilmelidirKurulum aşamasında daireye uygun petek çeşidi ve uzunluğu gibi özel gereksinimleri olduğu için yoğuşmalı kombi fiyatları çoğu kullanıcıya daha maliyetli gibi görünebiliyor. Ancak yoğuşmalı kombiye ilk aşamada yapılan bu yatırım 1-3 yıl gibi kısa sürede kendini amorti ediyor. Bu süre bittikten sonra ise gaz tüketimi açısından daha avantajlı olduğunuz için otomatik olarak daha uygun fiyatlara daha verimli bir ısınma + sıcak kullanım suyu elde ediyorsunuz.

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Yoğuşmalı Kombiler gaz halindeki bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayına YOĞUŞMA denir.
Doğal gazın yanması sonucunda ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazının su buharındaki enerjiyi özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimi arttıran cihazlara YOĞUŞMALI KOMBİ denir.

Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Etmeliyim?

Yoğuşmalı Kombiler, verimi klasik kombilere göre daha yüksektir. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimi vardır. Düşük baca gazı sıcaklıklarına sahiptir. Alev boyunu ihtiyaca göre ayarlayarak, dur/kalk yapmadan modülasyonlu şekilde çalışır. Fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına bağlı olarak yüksek yanma verimi elde edilir ve çok daha sessiz çalışma sağlanır. Daha düşük emisyon (CO ve NOx) oranları ile, daha çevrecidir.

Yoğuşmalı Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Fiyatı yüksek olan kaliteli ürün demek değildir.Satın alırken klasik kombilere göre ne kadar az fark öderseniz, yapacağınız tasarruf kısa sürede ödediğiniz farkı geri almanızı sağlar.
Yoğuşmalı Kombiler ileri teknoloji ürünü olduklarından dolayı marka ve üretici firma çok önemlidir. Daha az arıza ihtimali olmasına karşın yine de servis ağı güçlü bir firma tercih edilmelidir.

AB ülkelerinde aşamalı olarak uygulanmaya konulan ERP (Energy Related Products – Enerji İlişkili Ürünler) Yönetmeliği’nin ülkemizde de yürürlüğe girmesine sayılı günler kaldı. Türkiye’nin Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde enerji ile ilgili ürünlerin çevreye duyarlı tasarımına ilişkin yönetmelik kapsamında 2015 yılında yürürlüğe girmesi beklenirken ertelenen; “hermetik kombi ithalat ve üretimi yasağını içeren düzenleme” 21 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kombi bakım ve temizliği nasıl yapılır?

Kış başlarken hazırlıklar da devam ediyor. Kara kış kapıya dayanmadan kombi bakımını yaptırmak çok önemli. Peki kombi bakımı nasıl yapılır? Her sene artan doğalgaz fiyatlarından kesenizin en az şekilde etkilenmesi için kombilere bakım yaptırmanız çok büyük önem taşıyor. Kombilere bakım yapılınca doğalgazdan tasarruf ediliyor. Daha fazla ısıtan kombiler, bakımla beraber az paraya kışı daha rahat geçirmenize ardımcı oluyor.

Kombi bakımı petek temizliğinden ayrı bir işlem olup, birbirlerini tamamlayıcı fakat farklı hizmetlerdir. Kombi bakımı, çoğumuzun kış gelmeden yaptırtığı ve periyodik olarak yaptırılması gereken en önemli bakımlar arasında yer almaktadır. Zira bu bakım yaptırılmaz ise kombi arızaları meydana gelecek kışın ortasında ısı kaynağınızı kaybettiğinizden ısınma anlamında kesinti yaşamak durumunda kalacaksınız. Kombi bakımı yaptırılırken ,kombi den gelen ısının dış ortama iletilmesini sağlayan petek bakımı, petek temizliği de atlanmamalıdır.

 

 • Kombinin  tozları temizlenmesi – Kombi Bakımı Nasıl Yapılır hizmetinde öncelikli husustur.
 • Kombinin yanma haznesinde biriken tozlar temizlenmeli.
 • Kombideki Tesisat Filitresi sökülüp temizlenmeli.
 • Brulör sökülüp yıkanmalı.
 • Meme gözeneklerindeki Tozlar temizlenmeli,
 • Kombide bulunan ,Ateşleme Elektrotları Zımparalanmalı,
 • Fan Motorundaki Fanın Tozları fırça ile temizlenmeli,
 • Genleşme tankındaki Hava oranı ölçülmeli. Gerekirse gaz basılmalı,
 • Gaz valfi üzerinden kombinin kalori kapasite ayarı yapılmalı.
 • Cihaz bakımı bittikten sonra çalıştırılıp kontrol edilmeli,
 • Sıcak su akışı kontrol edilmeli,
 • Cihazın müşteri gözetiminde son kontrolü yapılıp teslim edilmeli,
 • Bacalı cihazlarda özellikle baca emniyet limiti hassaslığı kontrol edilmeli gerek duyulduğu takdirde baca emniyeti değiştirilmelidir.
 • Kombi baca bağlantı haznesi iyice temizlenmelidir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır Uygulamasında, Bacalı cihazlar kesinlikle göz ardı edilmemeli ve  bu tip cihazlar direk ev bacalarına bağlı olduğundan baca emniyetinin görev yapıp yapmadığını mutlaka denemeli gerekirse değerini kaybeden emniyetler değiştirilmelidir.

 • Kombi baca bağlantı haznesini temizlemelidir.
 • Kombilere kış sezonu başlamadan bakım yaptırmalıdır.
 • Evinizde kullandığınız doğalgaz cihazlarına kesinlikle kendiniz müdahale etmemenizi hemen yetkililere ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Cüzi rakamlarla bakım yapılır diye sitelerinde reklam yapan insanlara güvenmemeli ,günümüzde cüzi rakamlarla  servis hizmetine gelen servislerin bu rakamlarla sizlere kaliteli hizmet vermesi beklemeyin.Zira bakıldığında olması gereken ithal kimyasal ilaçlarının bu rakamlara denk düştüğünü dolayısıyla ilgi servisin kaliteli kimyasal ilaç kullanması mümkün görünmemektedir.Bu şekilde müşteriye yaklaşan şahıslar kombilerde bir çok arızaya sebep vermekte bakım için gittikleri evlerde ciddi ymasrafların ortay çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılarak çevreye daha az etki yapan daha akıllı ürünlerin tasarlanıp tüketicilere daha yüksek verimlilikteki tam yoğuşmalı ürünler kullanımına sunulacak.

Ülkemizdeki evlerde yakılan doğalgaz ithalatı için yıllık 4 milyar dolardan fazla ödenmekte, ErP uygulamasıyla zorunlu hale gelecek olan yoğuşma teknolojisi sayesinde her yıl 1 milyar dolara kadar tasarruf sağlanabilecek. 21 Nisan 2018’ de yoğuşmalı kombi satışı zorunlu hale geldiğinde bu modellerin tüketiciler tarafından kullanılması aylık doğalgaz faturalarında yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf etmelerini sağlayacak.

Yoğuşmalı kombi günümüzde en yüksek verimi sağlayan kombi çeşididir. Bu verim, dışarıya atılan su buharının da ısıtma sistemine eklenebilmesinden kaynaklanıyor. Bu ek ısı sayesinde, normalde elde edilen sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklık elde edilebiliyor.

Tam yoğuşmalı kombiler 50 derece ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki su buharını yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 15-20 oranında, 50 derece üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar.

Durum böyle iken, yoğuşmalı kombinin teknik bir arıza yaşaması veya bir parçanın arızalanması durumunda maliyet sıradan kombilere göre daha yüksek olur. Çünkü bu kombinin teknik parçaları daha pahalıdır. Görüldüğü gibi yoğuşmalı kombi bakımı tüm bu saydığımız nedenlerle daha da önem kazanır.

Yoğuşmalı kombi bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını madde madde inceleyelim:

 • Kombinin sızdırma olasılığı kontrol edilir
 • Kombinin tozları mutlaka temizlenmelidir
 • Gaz ayarı kontrol edilip düzenlenir
 • Isıtma kontrolü yapılır, sıcak su girişlerine bakılır
 • Gaz kesme modülü mutlaka kontrol edilir
 • Elektronik kısımlar incelenir
 • Filtresi temizlenir
 • Yoğuşma su kabındaki çamurlar temizlenir. Böylece kalorifer gidiş hattı da temizlenmiş olur

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ