sevdamız beşiktaş
Spor  Haberleri
SON DAKİKA

22:54 Süper Lig puan durumu… Süper Lig 41. hafta karşılaşma sonuçları ve sıralama – Spor Haberleri

22:30 Beşiktaş Fatih Karagümrük maçında kapılar açıldı taraftar stada girdi! – Beşiktaş Haberleri

22:00 Beşiktaş Karagümrük maçında şok sakatlık! Adem Ljajic sedyeyle taşındı – Beşiktaş Haberleri

21:00 Sergen Yalçın’dan Beşiktaş – Karagümrük maçı öncesi flaş sözler! – Beşiktaş Haberleri

19:00 Son dakika spor haberleri: Beşiktaş’a transferde Umut Nayir şoku! Bu sözlerle açıkladı – Beşiktaş Haberleri

17:09 Fatih Karagümrük – Beşiktaş maçı canlı izle – BJK Karagümrük maçı

15:30 Son dakika spor haberi: Beşiktaş’ın Karagümrük maçı primi belli oldu! – Beşiktaş Haberleri

12:30 Son dakika spor haberi: Beşiktaş’ın forveti hazır! Milan’ın eski golcüsü… – Beşiktaş Haberleri

12:00 Son dakika spor haberi: Sergen Yalçın’dan Rachid Ghezzal’a özel göre! “Sorumluluk al” – Beşiktaş Haberleri

11:30 Son dakika spor haberi: Turgay Demir’den Beşiktaş değerlendirmesi! “Rakipleri gibi birçok maçı…” – Beşiktaş Haberleri

11:00 Beşiktaş şampiyonluk aşkına! İşte Sergen Yalçın’ın Fatih Karagümrük maçı 11’i – Beşiktaş Haberleri

10:30 Beşiktaş’tan transferde M’Baye Niang harekatı – Beşiktaş Haberleri

09:30 Beşiktaşlı Cyle Larin için flaş transfer gelişmesi! Premier Lig’den 2 kulüp… – Beşiktaş Haberleri

09:00 Favori Beşiktaş – Beşiktaş Haberleri

08:30 Kupa finaline 4 bin Kartal – Beşiktaş Haberleri

08:23 Son dakika – Beşiktaş’ta Sergen Yalçın’dan ilk 11 kararı! N’Koudou solda Larin merkezde – Sevdamız BeşiktaşBuz neden batmıyor?

Buz tabakası niye suda batmaz?Buz su üzerinde yüzer çünkü sudan daha az yoğundur.Su, üç biçimde bulunan bir bileşiktir: katı, sıvı ve gaz. Suyun katı formu buz, sıvı formu sudur ve gaz formuna buhar veya buhar denir. Tipik olarak, buz, suya yerleştirildiğinde batan diğer katıların aksine, suyun sıvı formunda yüzer. Suyun eşsiz davranışı, hem buz hem de su su olduğu için birçok forumda tartışma olmuştur.

Buz Suda Neden Batmaz?

Buz su üzerinde yüzer çünkü sudan daha az yoğundur. Arşimet Prensibi, bir nesnenin su üzerinde yüzmesi için eşit miktarda suyun yer değiştirmesi gerektiğini belirtir. Genellikle katı cisimler sıvılardan daha yoğundur. Katıları oluşturan moleküller birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğundan, onları daha kompakt hale getirdiği için mantık kimya tarafından desteklenir. Böylece, sıvı ve gazlardan daha ağırdırlar. Bununla birlikte, buz bir istisnadır çünkü sudan daha az yoğundur ve bu nedenle üzerinde yüzer.

Buz tabakası niye suda batmaz?

Çoğu durumda, bir sıvının soğutulması katılaşana kadar yoğunluğunda bir artışa yol açar. Bu noktada, maksimum yoğunluğuna ulaşır. Su, diğer sıvılara kıyasla biraz farklı davranır. Suyu soğutmaya devam ettikçe yoğunluğu artar. Bununla birlikte, donarken maksimum yoğunluğuna ulaşmak yerine, 4 santigrat derecede en yüksek yoğunluğa ulaşır. Suyun 4 derecenin üzerine soğutulması, hidrojen bağlarının eşsiz doğası nedeniyle yoğunluğunda bir azalmaya yol açar.

Su buz olduğunda, sudan daha düşük bir yoğunluğa sahiptir. Daha spesifik olarak, su sudan% 9 daha az yoğundur, böylece% 9 daha fazla yer kaplar. Sonuç olarak, bir litre buz bir litre sudan daha hafiftir. Bunun nedeni, sudaki hidrojen bağlarının sıvı halde daha kompakt fakat katı halde daha az kompakt olmasıdır.

Buz aynı zamanda yüzdürme kuvveti karşısında kaldırma kuvvetinin karmaşıklığı nedeniyle yüzer. Kaldırma kuvveti sıvının yoğunluğuna “yukarı doğru itme” dir. Öte yandan, yerçekimi sıvının yoğunluğu ile ilgili olan bir “aşağı doğru çekme” dir. Bir katının bir sıvı üzerinde yüzmesi için, yukarı itme aşağı doğru çekmekten daha büyük olmalıdır. Bu nedenle, suya her buz konulduğunda, yukarı itme aşağı doğru çekmekten daha büyüktür.

Suda Yüzen Buzun Önemi Nedir?

Su üzerinde yüzen suyun eşsiz özelliği, kış aylarında donan su kütlelerinde yaşayan balıklar için hayatta kalmayı mümkün kılar. Su kütleleri yukarıdan aşağıya doğru donar ve balığın donmuş yüzeye rağmen normal şartlar altında yaşamasına izin verir. Tam tersi doğruysa, buz suyun üstüne yer değiştirir ve bu da donmasına neden olur. Sonuç olarak, nehirler ve göller katı bir şekilde donarak tüm deniz yaşamının ölümüne yol açar.

Kaynak :worldatlas.com

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ