sevdamız beşiktaş
Spor  Haberleri


Reed Hastings Kimdir ?

Netflix Kurucusu R,Hastings’in Başarı Hikayesi , Netflix Nasıl Kuruldu?Reed HastingsReed HastingsHakkındaReed Hastings
(08-10-1960)08-10-1960 (yaşı 57)
Boston, Massachusetts, ABDİkametSanta Cruz, Kaliforniya, ABDMeslekCEOAktif Yıllar1995-BurcuTeraziEşiPatrician Ann QuillinBoyu187 cmKilosu80 kg

Reed Hastings 8 Ekim 1960 yılında Massachusetts – Boston’da dünyaya gelmiştir. Cambridge’deki özel bir okuldan mezun olduktan sonra Bowdoin Koleji’ne girerek matematik eğitimi alan ünlü girişimci, ayrıca, 1981’de Platoon Leader Class aracılığıyla Deniz Piyadeleri subay eğitiminde görev yaptı.

1983’te mezun olan Reed Hastings, ardından hemen Barış Gücü’ne katıldı. Bu gönüllü bir programdı ve Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, dünyanın gelişmekte olan ülkelerine gönüllü gönderiyordu. Swaziland’a giden Reed Hastings, 1983’ten 1985’e kadar lise öğrencilerine matematik öğretti. Daha sonra, Afrika’daki deneyimlerinin girişimci becerilerini ve risk alma yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olduğunu belirtmiştie. Barış Gücü programından döndükten sonra Stanford Üniversitesi’ne giren ünlü girişimci, 1988’de bilgisayar bilimlerinde yüksek lisansını aldı.

Bir yazılım geliştiricisi olarak kariyerine başlayan ve Adaptive Technology’de işe giren Reed Hastings, odaklanmanın değerini öğrendiği Audrey MacLean’ın CEO’su altında çalışmış ve 1991’de işi bırakmıştır. Bir girişimci olarak her zaman kendi şirketini kurmak isteyen Reed Hastings,  Raymond Peck ve Mark Box ile birlikte ilk şirketi olan Pure Software’i Ekim 1991’de kurdu. Yazılım ürünleri üreten şirket, birkaç yılda hızla büyüdü. Bununla birlikte, şirketin büyüyen başarısı, hızla büyüyen böyle bir şirketi yönetmeye hazır olmadığını fark ettiği için Hastings için bir sorun teşkil ediyordu. Şirketin 1995 yılında halka açılmasıyla Pure Software, Atria ile birleşerek 1996’da Saf Atria Corporation ortaya çıktı. Ancak, birleşme sonrası birtakım öngörülemeyen sorunlar nedeniyle Birleşik Atlantik şirketi, Rational Software tarafından 1997’de satın alındı.

Reed Hastings, Pure Software ile olan deneyimini girişimci kariyerinde hayati bir ders olarak görüyordu. Daha sonra 1997’de Netflix’i kurmak için Marc Randolph ile işbirliği yapan ünlü girişimci, Netflix, ABD’deki müşterilere sabit fiyatlı kiralama hizmeti sunan bir medya kiralama hizmeti olarak tasarladı.

1998 yılına gelindiğinde, Netflix posta ile sipariş DVD operasyonları başlatmıştı. Başlangıçta müşterilere her DVD’yi yedi günlük bir süre için kiralamaları sağlandı. Bu sistem 1999’da değiştirildi. Şimdi ise aboneler, sınırsız sayıda DVD kiralamak için aylık sabit bir ücretle sistemden yararlanmaktadır. Şirket yıllar içinde istikrarlı bir şekilde büyüdü ve Reed Hastings, Netflix’in yönetiminde uyguladığı yenilikçi yönetim stratejileri ile tanındı. En iyi yetenekleri almak için çalışanlara olağanüstü yüksek maaşlar teklif etti ve elinden geleni yapmayanları da hızlı bir şekilde işten çıkardı.

Agresif genişleme stratejileri uygulayanve film stüdyosu ortaklıkları ile şirketin indie filmleri, belgeselleri ve diğer hizmetler yoluyla kolay erişilemeyen diğer filmlerin katalogunu vurgulayan pazarlama kampanyaları yoluyla Netflix’i genişleten Reed Hastings sayesinde şirketin bugün 65 milyondan fazla abonesi bulunuyor.

Reed Hastings’in Aldığı Ödüller

Reed Hastings 2014 yılında Henry Crown Liderlik Ödülü’nü kazanmıştır.

Reed Hastings’in Kişisel Hayatı

Reed Hastings Patrician Ann Quillin’le evli ve iki çocuk babasıdır.

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ