sevdamız beşiktaş
Son Dakika Beşiktaş Haberleri

Louis Vuitton Kimdir ?

Louis Vuitton Kimdir ?

beşiktas haberleri  

 

Louis VuittonLouis VuittonHakkındaLouis Vuitton
(04-08-1821)04-08-1821 (yaşı 196)
Jura, FransaİkametAsnières-sur-Seine, FransaMeslekModa TasarımcısıAktif Yıllar1821-1892BurcuBaşak

Louis Vuitton 4 Ağustos 1821’de Fransa – Jura’da dünyaya gelmiş olan Fransız girişimci ve tasarımcıydı. Annesi öldüğünde 10 yaşında olan ünlü tasarımcı, babasının başka bir kadınla evlenmesinin ardından zorlu bir çocukluk geçirmeye başladı. Üvey annesiyle ilişki kurmayan inatçı bir çocuk olan Louis Vuitton, ayrıca küçük köyündeki basit yaşamdan sıkılmıştı. Çocukken bile çok hırslıydı ve evden kaçmayı planladı.

13 yaşındayken Paris’e gitmeye karar veren ünlü tasarımcı 1835 ilkbaharında evden ayrılmıştır. Kendini savunmak ve barınmak için iki yıldan fazla yolculuk eden Louis Vuitton, bu sırada çeşitli işler yaparak para kazanıyordu. Paris’e yolculuk kolay bir değildi, ama cesaretle devam etti. Nihayet 1837’de hedefine ulaşan Louis Vuitton, 16 yaşındayken Monsieur Marechal adlı başarılı bir kutu üreticisi ve paketleyicisinin atölyesinde çırak oldu. Yaratıcı bir genç adam olan ünlü tasarımcı 19. yüzyıl Avrupa’sında saygın bir isim olarak anılmaya başladı. Birkaç yıl içinde Louis Vuitton’un kutuları şık ve elit sınıflar arasında favori haline geldi ve oldukça popüler oldu.

1853 yılında Napolyon III’ün eşi Empress Eugénie de Montijo’nun kişisel bagaj yapıcısı olarak atandığında serveti daha iyi bir şekilde değişti. Tuileres Sarayı, Saint-Cloud Şatosu ve çeşitli sahil beldeleri arasında nakliye için giysileri estetik olarak paketleme sorumluluğu üstlendi. Bu pozisyonda üstün olan Louis Vuitton, kraliyet ailesinin ile çok mutluydu.

Kendisi için bir kutu üreticisi olarak isim yaptıktan sonra, kendi işini açmaya karar veren ünlü tasarımcı, Marechal’ın dükkanından ayrıldı ve 1854’te Paris’te kendi kutu ve paketleme atölyesini açtı. Şirketi en başından beri başarılı olmuş ve Louis Vuitton 1858’de piyasaya sürülen devrim niteliğindeki istiflenebilir dikdörtgen biçimli çantaları piyasaya sürdükten sonra daha da ünlüleşti. Dikdörtgen şeklinde çantaların ticari başarısının ardından, işini genişleten ünlü tasarımcı, Paris’in dışında daha büyük bir atölye açtı. Çantaları o kadar popülerleşti ki, Mısır Hazretleri İsmail Paşa’dan bile kişisel bir sipariş aldı.

İşi, atölyesinin yağmalanması ve imha edilmesiyle 1870-71’de Franco-Prusya Savaşı sırasında geriledi. Ancak bu soruna boyun eğmeyen Louis Vuitton, savaştan sonra işini yeniden kurdu ve Paris’in merkezinde yeni bir atölye açarak yenilikçi ve şık kutuları ve çantaları ile bir kez daha müşterilerinin kalbini kazandı.

Louis Vuitton’un Aldığı Ödüller

Louis Vuitton 1867’de Napolyon tarafından düzenlenen uluslararası fuar Exposition Universelle’de bronz madalya kazandı.

1889’da Exposition Universelle’de bir altın madalya ve büyük ödülü aldı.

Louis Vuitton’un Kişisel Hayatı

Louis Vuitton 1854’te 17 yaşındaki Clemence-Emilie Parriaux ile evlendi ve onunla birlikte bir aile kurdu.

Ünlü tasarımcı, çok çalışkan bir adamdı ve hayatının sonuna kadar çalışmaya devam etti. 27 Şubat 1892’de hayatını kaybetmesinin ardından şirket, oğlu Georges Vuitton tarafından devralındı.

 
 

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.