sevdamız beşiktaş
Son Dakika Beşiktaş Haberleri

Jan Koum Kimdir ?

WhatsApp’in Kurucusu Jan Koum’un Başarı Hikâyesi | Jan Koum Kimdir

beşiktas haberleri  

 

Jan KoumJan KoumHakkındaJan Koum
(24-02-1976)24-02-1976 (yaşı 42)
Kiev, UkraynaİkametSanta Clara, Kaliforniya, ABDMeslekGirişimciAktif Yıllar1994-BurcuBalık

Jan Koum 24 Şubat 1976’da Ukrayna – Kiev’de dünyaya gelmiştir. 1992’de ailesiyle ABD’ye taşınan ünlü girişimci, babasını 1997’de kaybetmiştir. Amerika’ya gittiği sırada 16 yaşında olan Jan Koum, yeni ülkeye uyum sağlamada önemli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Annesi para kazanmak için bebek bakıcısı olarak çalıştı ve ünlü girişimci de bir bakkalda temizlik yapmaya başladı.

Lisede programlamayla ilgilenmeye başlayan Jan Koum, 18 yaşındayken eğitimini tamamladığında yetenekli bir bilgisayar ağı mühendisiydi. San Jose Eyalet Üniversitesi’ne kaydoldu ve hala öğrenciyken küresel muhasebeciler Ernst & Young’la bir güvenlik testi uzmanı olarak çalışmaya başladı.

Jan Kuom, şirketin reklam sistemindeki güvenlik seviyelerini denetlemek için Yahoo adlı yeni arama motorunu denetledi ve çalışırken, Yahoo’nun en eski çalışanlarından biri olan Brian Acton’la tanıştı. Her iki adam da birbirlerine benziyordu ve hemen bir uyum yakaladılar.

Birkaç ay sonra Yahoo’a bir altyapı mühendisi olarak katılan ve San Jose Eyalet Üniversitesi’ne devam eden Jan Koum, Yahoo’ya katılmasından birkaç gün sonra bir sistem çöküşü yaşandı ve o sırada eğitimine devam etmesi nedeniyle ikisi arasında seçim yapması gerektiğini bilerek işini tercih etti. Koum ve Acton dokuz yıl Yahoo’da birlikte çalıştı. Bu süre zarfında sadece iyi arkadaş oldular, aynı zamanda hızlı büyüyen sosyal medya dünyasıyla ilgilendiler. Ancak Yahoo, onlara sosyal medyayı keşfetme fırsatı sunmadı, bu nedenle 2007’de işlerinden ayrıldılar.

Hem Koum hem de Acton bir yıl herhangi bir şey yapmadı ve Güney Amerika’ya gitti. ABD’ye döndüklerinde ikisi de Facebook ve Twitter’a bireysel olarak başvuruda bulundu ve her iki şirket de reddetti. 2009’da Jan Koum yeni bir iPhone satın aldı. Açılması için ilk App Mağazalarından birini ziyaret ettiğinde, piyasanın iPhone uyumlu uygulamalar için sunduğu potansiyelini fark etti. Bu ona bir fikir verdi. Fikrinden Acton’a bahseden ünlü girişimci ve arkadaşı, 24 Şubat 2009’da WhatsApp Inc. adlı yeni şirketi kurdu. Şirketin temel ilkelerinden biri de hiçbir şekilde reklam geliri kabul etmemesiydi.

İkili, 2010 yılının başında WhatsApp Messenger’ı kullanıcılara sundu. O sırada uygulamaya benzer başka bir uygulama yoktu ve kısa sürede WhatsApp kullanıcılar arasında popülerleşti. Uygulamanın artan popülaritesi, kurucuların ek girişim sermayesi edinmesini sağladı. WhatsApp kullanıcı tabanı aylar boyunca istikrarlı bir şekilde büyüdü ve Şubat 2013’e kadar yaklaşık 200 milyon aktif kullanıcıyı bünyesine kabul etti. WhatsApp’ın artan popülaritesi, 2014’te WhatsApp’ı 19 milyar ABD doları tutarında satın alan sosyal medya devi Facebook’un ilgisini çekti. 2016’ya kadar WhatsApp, bir milyar kullanıcı tabanıyla en popüler mesajlaşma uygulaması haline geldi.

Jan Koum’un Aldığı Ödüller

Jan Koum ve Brian Acton, 2015 Yılının Kurucu kategorisinde 8. Yıllık Çerez Ödülleri’nde ikinci olmuştur.

Jan Koum’un Kişisel Hayatı

Jan Koum 1996’da San Jose’deki devlet mahkemesinden kısıtlama emri aldı. Sözlü ve fiziksel olarak eski kız arkadaşını tehdit etmekle suçlanıyordu. Son zamanlarda bu şekilde davrandığını kabul eden girişimci, pişmanlığını dile getirdi.

2000’de annesini kanserden kaybetmiştir.

 
 

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.