sevdamız beşiktaş
Son Dakika Beşiktaş Haberleri

Oleg Deripaska Kimdir ?

beşiktas haberleri  

 

Oleg DeripaskaOleg DeripaskaHakkındaOleg Deripaska
(02-01-1968)02-01-1968 (yaşı 50)
Dzerjinsk, RusyaİkametMoskova, RusyaMeslekGirişimciAktif Yıllar1989-BurcuKova

Oleg Deripaska 2 Ocak 1968’te Rusya – Dzerjinsk’de dünyaya gelmiş olan Rus ticari iş adamı ve hayırseverdir. Babası çok gençken öldü ve bir mühendis olan annesi çalışmak zorundaydı. Oleg Deripaska çiftçiliği öğrenmenin yanı sıra sıkı çalışmaya yönelik disiplin öğreten dedesi tarafından yetiştirildi.

Annesinin hizmet verdiği Ust Labinsk fabrikasında bir elektrikçinin çırağı olarak görev yapan Oleg Deripaska, 1985’te Moskova Devlet Üniversitesi fizik fakültesine girdi ve 1993 yılında mezun oldu. Bu arada, 1986’da zorunlu askerlik göreve başlayan ünlü iş adamı, ardından 1989 yılına kadar Sibirya’daki Trans-Baikal bölgesinde Sovyet ordusunun Stratejik Füze Kuvvetleri görevinde bulundu.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının etkisiyle teorik bir fizikçi olarak çalışmalarına devam edemeyen Oleg Deripaska, Rus Ekonomi Üniversitesi’ne girdi ve 1996 yılında yüksek lisans yaptı. Erken yaşlardan itibaren okumaya ilgi duydu ve Jack London ve Mayne Reid’in kitaplarını okumayı sevdiğini açıkladı.

Onun tarafından kurulan ilk metal ticaret şirketi VTK idi. Oleg Deripaska şirketi roket bilim adamları ve fizikçilerle birlikte 25 yaşındayken kurdu. Fiyatlarını, yurtdışında satılan uluslararası piyasa fiyatından oldukça düşük bir seviyeye çekerek ihracat arbitrajını araştıran ünlü iş adamı, 1993-94 yılları arasında, daha fazla miktarda ergitme hissesi almaya etmeye devam etti ve Rus Devleti’nden sonra %20 oranında bir hisseye sahip olan en büyük bireysel hissedarı oldu.

1994-1997 yılları arasında hissedar ve Genel Müdürü olarak kalan Oleg Deripaska, 1994 yılında fabrikanın Genel Müdürü oldu. Sayanogorsk Smelter 1997’de Sibirsky (Sibirya) Alüminyum Grubu’nun ana kıymeti olmaya devam ederken, Deripaska 1997-1991 yılları arasında Sibirsky Aluminum Investment Industrial Group’un Başkanı olarak görev yaptı. Yatırım endüstrisi grubu sonunda Rusal’ın ana varlık haline geldi.

Metaller dışında mali ve sigorta hizmetleri, imalat, otomobil parçaları, enerji, inşaat, tarım ve havacılık gibi farklı sektörlerden farklı şirketlerin paydaşları arasında yer alan ünlü iş adamı, 1997’de kurduğu Basic Element ile imalat, enerji, finansal hizmetler, madencilik, tarım, havaalanı yönetimi ve inşaat gibi 6 ekonomik sektörde yoğunlaşmış olan en büyük çeşitlilikte Rus sanayi grubundan biri olarak ortaya çıkmıştır.

Basic Element başlıca varlıklarının bazıları arasında Birleşik Şirket RUSAL, Ingosstrakh, Aviakor, EuroSibEnergo, GAZ Grubu, Basel Aero ve Kuban Agroholding bulunmaktadır. Moskova’da bulunan grup, Rusya, Avustralya, Asya, BDT, Latin Amerika, Avrupa ve Afrika’da çalışan ve yaklaşık 250.000 çalışan sayısına sahip şirketler ve yan kuruluşlara sahiptir. 2001 yılına kadar buna Sibirya Alüminyum deniyordu.

1998 yılında Rusya’da özel hayır vakfı Volnoe Delo’yu çocuklar ve eğitim odaklı kuran ünlü iş adamı, kuruluşun 2009 yılında, en büyük Rus yardım kuruluşu olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Oleg Deripaska Sibirsky Aluminium ve Roma Abramovich’in”Millhouse Capital şirketi tarafından kontrol edilen alümina ve alüminyum varlıklarını birlikte yönetmek için anlaşmaya varmıştır.

Rus alümina rafinerisinde %90 pay bulunan Boxitogorsk da dahil olmak üzere stratejik açıdan önemli bir çok varlık elde eden ünlü iş adamı, Komi alumina projesinde %50 hisse alarak ve SUAL ile ortak olmuş, Queensland Alumina Limited’in %20 oranındaki hisselerini satın almıştır.

2004 yılında Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği İşletme Danışma Konseyinde (ABAC) Rusya’yı temsil eden Oleg Deripaska, 2006 yılında kurulan çeşitlendirilmiş enerji, madencilik ve metal grup EN + Grubunun başkan ve denetleyici hissedarı oldu. Şu anda Deripaska, beş kıtada 19 ülkede faaliyet gösteren şirketin başkanı olarak görev yapıyor.

Oleg Deripaska Serveti

2018 Forbes verilerine göre net serveti 6,4 milyar USD değerindedir.

Oleg Deripaska’nın Kişisel Hayatı

Şubat 2001’de Polina Yumasheva ile evlenmiştir. Çiftin 2001 doğumlu Pyotr isimli oğlu ve 2003 doğumlu Maria isimli bir kızı vardır.

 
 

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.