sevdamız beşiktaş
Son Dakika Beşiktaş Haberleri

İkigai Nedir ? İkigai’nizi Nasıl Bulursunuz ?

beşiktas haberleri  

 

Yıllardır hep aynı sorularla iç içeyiz. Bu hayatta beni en çok ne mutlu eder, hayat amacım ne, bu dünyaya neden geldim ben? Hep bir arayış, hep bir kendimizi anlama ve hayatımızı anlamlandırma çabasındayız.
İşte İkigai en temel anlamında bu soruları sorarak doğru cevabı bulmamız ve hayatı bizi mutlu eden temel etkinliklerle geçirmemiz anlamına geliyor.
İkigai kelimesi Japonca bir kelime olup, Japon kültürünün benimsenen bir parçasıdır. İkigai’yi bu kadar önemli kılan; Japonların dünya nüfusunun çok üzerinde yaşam ömrüne sahip olması, özellikle Okinawa’da ( Japonya’da bir ada) yaşayan 4 kişiden 1’inin yaşam ömrünün 100 yıldan fazla olmasıdır. Yani aslında İkigai’mizi keşfetmek hem mutlu bir ömrün sırrı, hem de uzun yaşamın temel felsefesidir.

İkigai Nedir ?

İkigai kelimesi kabaca ‘hep meşgul kalarak mutlu olma’ olarak çevrilebilinir. İkigai’de amaç tutkunu olduğumuz, bizi en çok mutlu eden eylemleri, sosyal ve iş hayatımız ile entegre edebilmek ve hayatımızı bu eylemleri gerçekleştirerek tatmin, mutlu ve huzurlu geçirmek. Ben bunları en yalın haliyle tutku eylemleri olarak adlandırıyorum. Güne başlama sebebiniz olarak yorumlanan İkigai’nizi- tutku eylemlerinizi bulmada başlangıç noktası, ‘akış’ kavramıdır.

Akış Kavramı Nedir ?

Akışın özü, yaşadığınız anın içinde kalmaktır. Geçmiş veya gelecekle ilgili her türlü düşünceden bağımsızlaşarak, sadece o zamanın içinde yaptığınız eylemlere yoğunlaştığınız ve bunun keyfini yaşadığınız anlar akış anları olarak tanımlanır.
Mesela, arkadaşlarınızla futbol oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız, 2 saat geçen zamanı 10dakika olarak algıladığınız, kendinizi huzurlu ve mutlu hissettiğiniz, başka hiçbir şey düşünmediğiniz o anlardan biri. Veya kitabınızı elinize aldığınız, saatlerin nasıl geçtiğini anlamadığınız, kitapla bir bütün olduğunuz dış dünyaya kendinizi kapattığınız anlardan biri. Sizi yemek yemek, su içmek gibi günlük rutin işlerinizden; aklınızdan çıkmayan, geceleri sizi uyutmayan gelecek kaygılarınıza kadar her şeyi unutturan eylemlerinizdir. Ne yapmak size dünyadaki diğer her şeyi unutturuyor, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak kadar zevk veriyor? Canınızı sıkan olayları, geleceğe yönelik kaygılarınızı, yatağa yattığınızda bir gün sonra yapmanız gereken kendinize hatırlattığınız her şeyi size unutturan ne? Kendinizi en çok ne yaparken mutlu, huzurlu hissediyorsunuz?
İşte bu eylemler sizin akış anlarınız ve İkigai’nizi bulmada size rehberlik edecek en önemli başlangıç noktanız.
Burada önemli olan nokta ise; aşırı yemek yemek, saatlerce TV önünde abur cubur tüketmek, uyuşturucu, alkol gibi anlık zevklerden ziyade; bu akışa getirecek kaliteli etkinlikleri odağınıza almanızdır.

İkigai’mi Nasıl Keşfederim ?

Öncelikle sizi akışta hissettiren tüm anların bir listesini çıkarın. Arkadaşlarınızla sohbet etmek, denizde yüzmek, çocuğunuzla ilgilenmek, yemek yapmak vs. sizi akışta hissettiren her anın bir listesini yapın.
Bu etkinliklerin her birinin yanına yalnız mı yoksa bir toplulukla mı yaptığınızı yazın. Bu etkinliklerin sizin için ne anlama geldiğini kısaca 1 cümle ile açıklayın. Ve bu listenin altına hayatınızda mutlaka yapmış olmak istediğiniz en az 5 şeyi yazın ve sizin için anlamını 1 cümle ile açıklayın.
Kendi listemin bir kısmını örnek olması için paylaşıyorum:

• Koçluk yapmak. // Topluluk // Amaçlarına, hayallerine giden yolda insanlara yol arkadaşı olabilmek; mümkün olduğu kadar çok hayata dokunabilmek, faydalı olabilmek.
• Psikoloji kitabı okumak. // Yalnız // Kendimi ve dış dünyayı daha iyi analiz edebilmek.
• Arkadaşlarımla, ailemle sohbet etmek. // Topluluk // Ruhsal olarak kendimi beslemek.
• Yoga yapmak // Yalnız +Topluluk // Kendi içime dönüp, özümü hatırlamak. Akışın keyfini çıkarabilmek.
• Faydalı olabilecek içerikler yazmak, üretmek. // Yalnız // Düşüncelerimi ifade etmek ve diğer insanlara yardımcı olabilmek.
• Doğa yürüyüşleri yapmak. // Yalnız + Topluluk // Kendimi rahatlatmak; doğaya, diğer canlılara alan farkındalığımı yükseltmek.
• Seyahat etmek. // Topluluk // Yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler tanımak.

Ben hayatımda en çok…

• Yazdığım bir kitabı yayınlamış olmak…
• Mümkün olduğunca fazla yere seyahat etmek, özellikle Hindistan ve Japonya’ya mutlaka gitmiş olmak…
• En fazla sayıda insanın, daha mutlu bir yaşam sürmesine katkıda bulunmuş olmak…
• İyi bir eş, sadık bir dost, hayırlı evlat ve mutlu bir birey olarak ömrümü geçirmiş olmak…
• Okumaktan, gelişmekten, ilerlemekten hiç vazgeçmemiş bir hayat yaşamış olmak…

İSTİYORUM

Listeden de görebileceğiniz gibi benim İkigai keşif sürecimde listedeki etkinliklerin hemen hemen hepsi aynı temel noktalara dayanıyordu: İnsanlara faydalı-yardımcı olabilmek; kendime dönük gelişimime yardımcı eylemlerle uğraşmak.

Şimdi siz kendi listenizi incelediğinizde ne görüyorsunuz? Sizin etkinliklerinizin ve hayatınıza yıllar sonra dönüp baktığınızda yapmış olmak istediğiniz şeylerin ortak noktası nereye, hangi eylemlere dayanıyor?

Bu eylemleri alıp, hayatınızın her alanına nasıl dahil edebilirsiniz? Bu tutku eylemlerinizi nasıl mesleğiniz haline getirebilirsiniz? Tutku eylemlerinizi sosyal hayatınızın her alanına nasıl nüfus ettirebilirsiniz?
Unutmayın Nietzche’nin ünlü cümlesini: ‘’Yaşamak için nedeni olan herkes, her türlü nasıla katlanır.’’

İlk başlarda listenizi oluşturamazsanız veya listenizde İkigai’nizi keşfetmenize yardımcı olacak eylemleri yakalayamazsanız bunu dert etmeyin. Bunun üstünde düşünmek için kendinize zaman tanıyın, kendinizi keşfetme serüveninin tadını çıkarın.
Veya gelin ikigaikoc@gmail.com yazın ve İkigai keşif sürecinize beraber çıkalım. Sizin akış anlarınızı, tutku eylemlerinizi dinlemeyi, İkigai’nize giden keşif sürecinize ortak olarak yol haritanızı beraber oluşturmayı heyecanla bekliyorum..

 
 

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.