sevdamız beşiktaş
Spor  Haberleri


E-Haciz nedir? E haciz neden gelir? nasıl kaldırılır?

E-haciz nedir, nasıl kaldırılır?Son günlerde sıklıkla gündemde duyduğumuz belkide bir çoğumuzun bildiği bir kavram var; e-haciz. Birçok kişi bu konunun ne olduğunu merak ediyor.Kendiliğinden böyle bi olay gerçekleşebilir mi merak konusu… E-haciz veya elektronik haciz,en sade ifadesiyle elektronik ortamda gelen hacizdir.

Vergi mükellefi olan vergi dairelerine borcu olan insanlar için yapılan bir uygulamadır.Bilindiği üzere haciz işlemi insanların ödemesi gereken bir borcu var ise ödememeleri durumunda gerçekleşir.Burada da durum benzer şekildedir.6183 nolu yasanın ilgili maddesi olan altmışüçte belirtildiği şekilde gerçekleşir.
Elektronik hacizin normal haciz işleminden farkı devlete olan SGK ,vergi borcu gibi olan süreçlerde,yani diğer bi ifadeyle devlete olan borçlarda devlet tarafından yapılan bir haciz işlemidir.

Elektronik Haciz E-Haciz Süreci Nasıl İşler?

Elektronik hacizde evvela devlete borcu olan kişiye resmi bildirim yapılır.Bu bildirimden sonra kişinin mal beyanında bulunması istenir ve tebligatta da yazılı olduğu gibi 7 gün içerisinde borcunu ödemesi istenir.Aslında bu 7 gün aynı zamanda da bir itiraz süreci olarak da sayılabilir.Ama yapılması gereken en doğru şey karşı tarafla irtibat kurup uzlaşma yoluna gidip borcunu ödeyip üzerindeki hacizi kaldırmasıdır.Çünkü birçok kurul ve kuruluş da bu borç karşımıza çıkacaktır.

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik Haciz Gelip Gelmediğini Nasıl Öğrenir

Eğer elektronik haciz ihtimali bulunan kişilerin kendi kullanıcı adı ve parolası ile e-devlete girip sistem üzerinden e-haciz gelip gelmediğini öğrenebilirler.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır

Kişi ya da kuruluşlar dijital yani elektronik olarak gelen hacizi kaldırabilmeleri için devlete olan borçlarını ödemeleri gerekir. Fakat tamamını ödeyecek gücü yoksa yapılandırmaya giderek taksitlendirme yapmaları gerekir.

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ