sevdamız beşiktaş
Spor  Haberleri


Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor?

Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor?

Mevlid Kandili ne zaman 2019 Hangi gün? Mevlid Kandilinin önemi nedir? mevlüt kandilinde Oruç tutulur mu? mevlüt kandilinde hangi ibadetler yapılır? soruları arama motorlarında araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri araştırdık. İşte yanıtlar.Mevlid Kandilinin yaklaşmasıyla birlikte internette bu özel günün ne zaman idrak edileceği merak edilen konular arasında .
Mevlid kandil günü yaklaşırken İslam alemi Mevlid Kandili tarihini merak ediyor. Hz. Muhammed S.A.V’ın kutlu doğumunun gerçekleştiği gün olarak kabul edilen Mevlid Kandili büyük bir heyecanla bekleniyor. Hazreti Muhammed S.A.V’in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlid Kandili bu yıl 8 Kasım 2019 da idrak edilecek.

Mevlid Kandili 2019 ne zaman

Mevlid Kandili bu yıl 8 Kasım Cuma günü idrak edilecek. Rebiülevvel ayının 11. gecesini 12. geceye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Hz Muhammed S.A.V’in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır.

Mevlid nedir?

Mevlid Doğum zamanı, doğulan yer ve zaman demektir. Peygamber Efendimizin (S.a.v)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.

Mevlid Kandili’nin önemi nedir?

Bu gecede Hz. Muhammed (s.a.v) doğduğu için sevinenlerin, Hz. Muhammed (s.a.v) tazim gösterenlerin affedileceği bildirilmiştir.

Mevlid kandilinde neler yapılması gerekir?


1- Başta Kur’an-ı kerim okunmalı ve okuyan var ise  dinlenmelidir!
2- Peygamber efendimize bol, bol salâvat şerif  getirilmelidir.
3- Kaza veya nafile namazlar kılınmalıdır. Mümkün olursa tesbih namazı kılınmalıdır.
4- Tefekkürün sevabı bol olduğu için tefekkürde bulunmalıdır Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
5- Bol, bol zikirler yapılmalıdır ve günahlar için samimiyetle istiğfar çekilmelidir.
6- Mü’minler ile helalleşip, onların gönül rızalarını alması gerekir.
7- Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmelidir.
8- Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine sevdiklerinin isimlerini zikrederek dualar etmelidir.
9- Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir.
10- Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmelidir.

 

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ