sevdamız beşiktaş
Son Dakika Beşiktaş Haberleri

İnci Nedir? Nasıl Oluşur?

Doğal İnci Nasıl Oluşur?

beşiktas haberleri  

 

Eski zamanlardan günümüze insanlar tarafından değerli bir mücevher olarak kullanılan doğal incilerin çoğunluğunun kaynağı  aslında denizde yaşayan istiridyelerdir. İstiridyeler yumuşakçalar familyasında yer alan, denizde yaşayan kabuklu canlılardır.

Paranın icadından çok önceleri, değiş tokuş ile alışveriş yapılan dönemlerde, değerli taşlar ve madenler ile birlikte, inciler de ödeme aracı olarak kullanılmaktaydı. Taşıma kolaylığı ve yüksek ödeme gücü sebebiyle, büyük ödemelerde özellikle tercih edilirdi.

İncinin istiridye içerisinde oluşması aslında istiridyenin bir çeşit kendini koruma mekanizmasının sonucudur. Kabuklarının arasından içine giren bir kum tanesi ya da herhangi bir parçacık istiridye tarafından yabancı madde olarak algılanır.

Doğal İnci Nasıl Oluşur?

İstiridye kendini korumak için bu yabancı maddeyi “incinin annesi” adı verilen sert, katı, güçlü ve parlak yapıdaki sedef mineraliyle sarmaya başlar. Zaman geçtikçe daha çok sedef ile kaplanan bu yabancı madde en sonunda parlak ve sert bir taşa dönüşür. İşte bu taşa inci denir.

İncinin Değerini Belirleyen Faktörler

Renk, boyut, biçim ve parlaklık incinin değerini belirleyen temel unsurlardır. Bir incinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanısıra kendine özgü değeriyle ölçülür.İncinin renk ve parlaklığı alttaki katmanların ışığı yansıtma ve kırmasıyla oluşan ilginç bir olaydır.Ama gerçekten çok değerli bir incinin ışığı yansıtmasının yanı sıra şekliyle yapı düzlüğünün de göz önünde tutulması gerekir. İnci genellikle beyaz,fildişi,pembe yada açık gül renginde, mavimsi hatta siyah olmaktadır.Bunların içinde beyaz ve pembemsi renklerde olanlar en çok arananlardır. Siyah inciler ise çok az bulunduğundan ayrı bir değer taşımaktadır.

İnci Üretimi Nasıl Yapılır?

İnci, pek çok midye ve istiridyenin içinde oluşabilir. İçinde oluştuğu canlının türüne ve meydana geldiği suların özelliklerine göre, birbirinden çok farklı inciler ortaya çıkmaktadır. Midye ve istiridyelerin, uygun ortamı bulduklarında hızla çoğalması ve uzun süre aynı yerde kalması gibi sebeplerle, doğal olan incinin toplanması son derece kolaydır.

İnci Nasıl Oluşur?

Gerekli ortam yaratılarak, uygun sularda istiridye üretmek, yeterince bekletildiğinde ise incilerin hasat edilmesi mümkündür. İstiridyenin içine giren bir yabancı maddenin etrafının kaplanması ile üreyen inci, çiftliklerde zaman kazanmak için, istiridyenin içine minik bir boncuk konularak üretilmektedir.

İnci Nasıl Kullanılır?

İnciler, eski çağlarda para yerine kullanılarak, alışverişte tercih edilmekteydi. Paranın icadından sonra, inci değerinden bir şey kaybetmemiş, ancak hala değerli bir madde olduğundan, kullanım şekli değişmiştir. Çağlar boyu, kadınların aksesuar ve ziynet eşyası olarak kullandığı takıların baş kahramanı incidir. İnci gerdanlıklar, inci küpeler, inci bilezikler ve inci yüzükler her zaman kadınların gözdesi olmuştur. Doğal yapısı ve içerdiği maddeler sebebiyle, son yıllarda makyaj malzemelerinin yapımında ve cilt bakım ürünlerinin içinde kullanılmaya başlanmıştır.

İnci Genel Özellikleri

Diğer İsimleri : İnci, Perle, Lü’lüü (Kuran-ı Kerim’deki adı)

Sertliği : 3

Kimyasal Grubu : Organik bileşikler

Yapısal Görünümü : Saydam, yarısaydam

Parlaklığı : Camsı

Kimyasal Formülü : CaCO3

Uyumlu Olduğu Unsur : Su

Uyumlu Olduğu Burç : Boğa ve İkizler (Beyaz, Gri), Yengeç (Beyaz, Pembe), Yay ve Kova (Siyah)

Rengi : Çeşitli Renkler

Sembolü Olduğu Hususlar : Aşk, Sevgi, Evlilik

Sedef minerali normalde istiridye tarafından kabuğun iç katmanını korumak amacıyla üretilir ve aragonit adı verilen bir çeşit kalsiyum karbonat kristalinden oluşur. Sedef, inci oluşturmanın yanı sıra istiridye kabuğunun iç katmanına da rengini verir.

 
 

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.