sevdamız beşiktaş
Spor  Haberleri


İstanbul Park’ta Elektrikli Araç Yarışları yapıldı – Sevdamız Beşiktaş

Özel yarış aktifliğine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ve …Özel yarış aktifliğine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ve İstanbul Ticaret Odası Lideri Şekib Avdagiç katıldı.

İÜ EKIBI BİRİNCİ OLDU

Bakan Varank’ın start vermesiyle başlayan yarışta; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Milat 14beş3 grubu birinci, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi SUBU TETRA ekibi 2nci, Yıldız Teknik Üniversitesi AESK Elektromobil kadrosu üçüncü oldu.

MÜKAFATLARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VERECEK

Yarışın akabinde gerçekleştirilen ödül merasiminde, özel yarışta dereceye giren gruplar mükafatlarını Bakan Varank’ın elinden aldı. Özel yarışın yanı sıra, “16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları”nda yazılı ve görsel basın çalışmalarını, dijital ve toplumsal medya çalışmalarını ve tanıtım etkinliklerini aktif seviyede gerçekleştiren ekiplere “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşvik Ödülü” verildi. Merasimde ayrıyeten, Görsel Tasarım Mükafatı, Teknik Tasarım Mükafatı, Yerli Eser Teşvik Mükafatları de sahiplerini buldu.

“16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları”nın Körfez Yarış Pisti’nde
 gerçekleştirilen birinci ve 2nci final yarışlarında dereceye girenler ise mükafatlarını Gaziantep’te gerçekleştirilecek merasimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak.

VARANK: “GENÇLERİN HEYECANI BİZİ MEMNUN EDİYOR”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ödül merasiminde yaptığı konuşmada, gençlerin heyecanının kendilerini memnun ettiğini belirterek, “Sizin bu heyecanınıza tekrar şahit olduğum için Rabb’ime şükrediyorum. Bu türlü hoş bir yerde sizlerle pandemi şartlarında da olsa bir ortaya geldik.” dedi.

3 yıldır TEKNOFEST’i düzenlediklerini ve TEKNOFEST’in 2. yılında dünyanın en fazla ziyaret edilen uzay, havacılık ve teknoloji şenliği olmayı başardığını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Biz bu şenlikle tüm Türkiye’ye ve halkımıza; bilimi, teknolojiyi, üretimi sevdirmeye çalışıyoruz. Onlara diyoruz ki, ‘Bakın Türkiye nitekim büyük bir ülke, Türkiye’nin potansiyeli hakikaten çok büyük, ülkenizle gurur duyun.’ Bu şenlik kapsamında, milletimizin büyük teveccühünü görüyoruz. Tıpkı vakitte TEKNOFEST’te hem özel bölüm hem STK’lar hem kamu tarafı olarak Türkiye’de teknoloji yarışları gerçekleştirmeye başladık.

Türkiye’nin her tarafından lise, üniversite düzeyinde gençlerimiz bu yarışlara katılmak, emek vermek için uğraş gösteriyorlar. Bu sene 100 bin gencimiz TEKNOFEST’teki 21 farklı kategoride yarışmak için elemelere katıldı ve finallere kadar ulaştı. Elektrikli ve hidromobil araç yarışları da 16 yıldır düzenlediğimiz bir yarış. Bunu da TEKNOFEST kapsamında tüm Türkiye’ye mal etmeye çalışıyoruz.”


REKTÖRLERE DAVET

Varank, bu yarışın bir mühendislik ve performans yarışı olduğuna dikkati çekerek, “Gençlerimiz sıfırdan bu araçları tasarlıyorlar, üretiyorlar, mühendisliğini yapıyorlar, alternatif g3kaynaklarıyla bunları nasıl yarıştırırız diye büyük bir uğraş gösteriyorlar. Hem kendilerini geliştiriyorlar hem de geleceğin Türkiye’si ismine kıymetli bir iş yapıyorlar. Bu yarışta başarılı olan arkadaşlarımız da yolda kalan arkadaşlarımız da bizim için çok bedelli.” diye konuştu.

Geleceğin Türkiye’sinde en kıymetli mühendislerin bu müsabakalara katılan gençler ortasından çıkacağını belirten Varank, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Daha evvel bu yarışlara katılan gençlerimiz, şu anda küresel firmalarda yönetici durumuna gelmiş durumda. Sizler de o başarılara imza atacaksınız. Üniversite rektörlerine ufak bir çağrım var. Birtakım öğrencilerimiz rektörlerimizden gereğince takviye alamadıklarını söylediler. Ben buradan onlara sesleniyorum ve diyorum ki, lütfen hocalarımız bu işlere daha fazla ehemmiyet göstersinler. Biz TÜBİTAK olarak, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı olarak elimizden gelen bütün çabası gösteriyoruz, bütün takviyesi veriyoruz. Üniversitelerin bu işlere sahip çıkması lazım.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de 18 senede inovasyon ve Ar-Ge ekosistemi manasında büyük yatırımlar yaptıklarını hatırlatarak, “Gençlerimizin ne kadar kıymetli olduklarını biliyoruz. En değerli yatırımın beşere olan yatırım olduğunu biliyoruz. Onun için biz gençlerimizi her alanda bilhassa bilim ve teknolojiye, mühendislik alanlarına yönlendirme manasında desteklemeye devam edeceğiz. Sizler varsanız bizler varız. Sizler Türkiye’nin geleceğisiniz.” sözlerini kullandı.

YARIŞLAR ARTIK İSTANBUL PARK’TA

Ödül merasiminde gençlere çeşitli muştular veren Bakan Varank, şunları kaydetti:

“Aslında müsabakalarımız Körfez Pisti’nde tamamlandı, birincilerimiz aşikâr. Şampiyonlara mükafatlarını Sayın Cumhurbaşkanımız Gaziantep’de verecek. Biz burada başka kategorilerde mükafatları vereceğiz. Arkadaşlara, ‘Madem İstanbul Park’a Formula 1 tekrar geliyor, gençlerimizi alalım İstanbul Park’a gidelim, onlar da İstanbul Park’ı görsün.’ dedim. Hem de daima birlikte pistleri denetim edelim hazır mı değil mi yarışlara diye. İşte burada bu yarışları yaptık.

Birinci müjdemizi buradan verelim. Sayın Valimizle, İstanbul Ticaret Odası Liderimizle görüştük. Bundan sonra TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek. Onların şöyle bir talebi var. Gençlerimiz her yıl araçlarının üstüne performans açısından eklemeleri lazım. Bundan sonra daha âlâ çalışmamız gerekiyor. İkinci müjdemiz, pandemi şartları el verip vermeyecek onu şu an bilemiyoruz fakat Formula 1 yarışları şayet seyircili olarak yapılacaksa buraya gelen bütün gençlerimiz yarışlara katılabilecekler. Üçüncü armağanımız, bu pistte birinci, 2nci, üçüncü olan kadrolarımızın kaptanları ve pilotları özel yarış otomobilleriyle bizlere eşlik edecekler. Bir şov yarışı da beraberce yapacağız.”


TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal da Bakan Varank’ın birinci günden itibaren sürecin içinde olduğunu belirterek, “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz İstanbul Park’taki yarış büsbütün kendisinin teklifidir, bu nedenle kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Birincil g3kaynakları yerine alternatif g3kaynakları için bir farkındalık oluşturmak gayesiyle bu aktifliğe 16 yıl önce başlandığını aktaran Mandal, şu tabirleri kullandı:

“Önce güneş gücü araçlarıydı, daha sonra elektromobil ve hidromobil oldu. Biz burada bir sürat yarışı yapmadık. Arkadaşlarımız bir yıl boyunca evvel tasarladılar, sonra ürettiler ve son 6 günde performanslarını sergilediler. Bir mühendislik yarışıydı. Ekiplerimize buraya geldikleri, bu sürecin içinde oldukları için teşekkür ediyorum.”


Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ