sevdamız beşiktaş
Son Dakika Beşiktaş Haberleri

Türk Telekom kullanıcıları haberleri olmadan SMS servislerine abone yapılıyor

Türk Telekom kullanıcılarından gelen şikayetlerde, kullanıcıların haberleri olmadan SMS servislerine abone oldukları iddia ediliyor. Türk Telekom’un konuyla alakalı yaptığı açıklamada ise kullanıcıların kendi istekleri doğrultusunda abone oldukları belirtildi.

beşiktas haberleri  

 

Bazı GSM operatörü kullanıcılarının aktardığı şikayetler arasında, elektronik ortamda onay almadan kullanıcılar ücretli SMS hatlarına abone yapılıyor. Kullanıcıların haberi olmadan gerçekleştiği belirtilen aboneliklerin aylık ücreti ise 18 ile 21 TL arasında değişiyor. Şikayetlerde en önemli kısım ise, kullanıcıların haberleri dışında SMS hatlarına abone oldukları ve bu aboneliklerden kurtulmak için büyük uğraş vermeleri gerektiği oldu. Bilgileri ve istekleri dışında abonelikleri gerçekleştirilen kişiler konuyla alakalı olarak tüketici mahkemelerine başvurup ödedikleri ek faturalar için para iadesi alabiliyorlar. Pek çok kullanıcının başına gelen SMS hatlarına abone olma durumunun, Türk Telekom kullanıcılarının kullandığı SIMMenü uygulamasında açılan pencerelerdeki astroloji, spor, bilgi, eğlence, politika gibi çeşitli başlıklara yanlışlıkla dokunduklarında kullanıcıların direkt o başlığa abone oldukları belirtildi. Kullanıcıların yanlışlıkla bir SMS servisine abone olduklarında, servise abone olunduğuna dair herhangi bir bildirim almadığı ortaya çıktı. Durumu fark etmeyip tüm başlıklara tek tek dokununca ise dokunulan tüm başlıklara abone olmak durumunda kalınıyor. Abone olunan her başlık için faturalara ek ödeme yansıyor. Abone olduğunu fark etmeyen kullanıcıların çoğu gelen SMS’leri günlük hayatlarında görmeye alışık oldukları kampanya mesajları olarak varsayıyor. Durumu fark etmeyen kullanıcıların faturalarına; tekil servisler 4 TL, abonelik olarak hizmet veren servisler ise 18 TL ve 21 TL ek ücret olarak yansıyor. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, “Elektronik ortamda abonelik kuralları yasayla belirlenmiş durumda. Tüketiciye önce alacağı hizmet karşılığında ne kadar ödeme yapacağı bilgisi sunulacak. Sonra sözleşme ekranı açılacak. Tüketici sözleşmeyi kabul edip onaylarsa abonelik başlayacak. Kimse sözleşmeye onay almadan, bir yere tıkladı diye tüketiciyi abone yapıp parasını alamaz.” şeklinde konuştu. Türk Telekom ise, kullanıcıların kendilerinin abone olduklarını yapmış olduğu bir açıklamada dile getirdi. Türk Telekom yetkilileri tarafından yapılan açıklamada: “İnsanlar uygulamaya kendileri giriyorlar, kategorileri seçiyor. Hemen ücret alınmıyor. 10 gün boyunca sürekli mesajla aboneleri bilgilendiriyoruz. 10 günün sonunda kendilerine mesajlarla bildirilen ücretler alınmaya başlıyor.” ifadeleri kullanıldı. SMS servisleri abonelikleri Tüketici Hakları Mahkemesi türk telekom

 
 

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.