sevdamız beşiktaş
Son Dakika Beşiktaş Haberleri

Siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?

Siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?

beşiktas haberleri  

 

Hidrosiyanik asit” ya da “prussik asit” olarak da bilinen, son derece toksik maddedir.  Siyanür, bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomu içeren bileşiklere verilen isimdir.

Siyanür; ülkemizde satılması kullanılması yasak olan son derece tehlikeli bir kimyasaldır . Tarihsel olarak, savaşta uçucu, suda çözünür, sıvı siyanür ve siyanojen klorür formlarında siyanür kullanıldı.

Siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?

Siyanür asit ile karıştırılmış bir siyanid gazı üretmek siyanür tuzları, kimyasal sentez, elektro, tabaklama, metalürji, baskı, tarım, fotoğraf, kağıt ve plastik imalat gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılır ve fumigant ve böcek öldürücü olarak. Endüstriyel çözücüler, ayrıca yapay tırnak ve tutkal sökücüler, nitrilleri, asetonitril ve propionitril içerir.  Bu maddeler siyanür içermez, ancak karaciğerdeki siyanüre metabolize edilir.

Siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?

Siyanür ayrıca, siyanür bağlı bir şeker bileşiği olan, amigdalin formundaki yiyeceklerde çok düşük konsantrasyonlarda bulunur. Bir kez alındığında, amygdalin gastrointestinal kanaldaki hidrojen siyanüre metabolize edilir. Yiyeceklerde en iyi bilinen siyanür kaynağı,  (elma, acı bademler ve kayısılar) elde edilen tohumlar ve meyve çukurlarıdır . Siyanür içerdiği bilinen diğer besin kaynakları arasında fasulyesi ve manyok bulunur.
Bir başka olası siyanür maruziyeti kaynağı kapalı alan yangınlarıdır. Naylon, plastik, yün ve ipek gibi birçok maddenin yanması hidrojen siyanür gazı açığa çıkarabilir. 1 Bu nedenle, duman solunması mağdurları, karbon monoksit zehirlenmesine  ek olarak siyanür zehirlenmesi riski altındadır.

Son olarak, siyanüre maruz kalma iyatrojenik kaynaklardan kaynaklanabilir. Antihipertansif madde , sodyum nitroprusid, metabolizması sırasında beş siyanür gruba kadar salabilir ve toksisite siyanür çoğaldı olarak gelişebilir.

Yaygın siyanür kaynaklarına ve siyanojenik bileşik kullanımına rağmen, eşlik eden hayvanlarda doğal olarak ortaya çıkan kaynaklardan kaynaklanan siyanür toksisitesi hakkında bilinen bir rapor yoktur. Bununla birlikte, siyanid toksisitesinin, duman solunmasının ardından köpeklerde anormal mukoza renginin ve duman solunmasının ardından kedilerde bilinç kaybı ve anormal kardiyovasküler değişkenlere katkıda bulunmuş olabilir.

Siyanür zehirlenmesinin ayırt edici özelliği,

Vücuda alınan siyanür hızla emilip dolaşıma geçtikten sonra methemoglobin ile birleşir ve siyanmethemoglobin oluşturur. Dolaşıma geçen siyanür solunumda görevli temel bir enzim olan sitokrom oksidazın yapısındaki ferri  demirle birleşip bu enzimi inaktive eder. Sitokrom oksidaz
enzimi oksidatif fosforilasyonun son basamağını katalize eden bir enzimdir. Oluşan enzim – siyanür kompleksi bu görevin yerine getirilmesini engeller. Çünkü enzim oksijen ile· birleşemez.

Bunun sonucunda elektron taşınması engellenir. Hasta, kanda bulunan oksijeni kullanamaz ve aerobik hücresel solunum durur. Sonuçta histotoksik bir anoksia neticesinde ölüm meydana gelir  Siyanojenik glikozid içeren diyetlerle beslenen gebe ratların yavrularında vücut ve beyin ağırlıklarında önemli azalmalar olduğu kaydedilmiştir. Bu hayvanların neonatal vücut ve beyin ağırlıklarında önemli azalmalar olduğu kaydedilmiştir.

 

 
 

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.