sevdamız beşiktaş
Spor  Haberleri


‘Futbolda şike’ kumpası davasında yargılanan 5 sanık hakkında karar açıklandı – spor Haberleri

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “futbolda şike” soruşturmasında kumpas kurduğu argümanıyla açılan ana davadan, haklarında yalnızca “örgüt …Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “futbolda şike” soruşturmasında kumpas kurduğu argümanıyla açılan ana davadan, haklarında yalnızca “örgüt üyeliği” cürmü bulunduğu gerekçesiyle evrakı ayrılan 5 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya, tutuksuz sanık olan avukatlar Nazif Aktaş ile Orhan Faziletli katıldı. Sanıklardan eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer, gazeteci Mehmet Baransu ve avukat Ali Çelik’e ise bulundukları cezaevlerinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanıldı.

Duruşmada temele ait mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıklar Aktaş ve Erdemli’nin “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından cezalandırılmasını talep ederken, başka 3 sanık hakkındaki davanın reddini istedi.

Mütalaaya karşı savunma yapan sanık Orhan Faziletli, hiçbir şahidin verdiği tabirlerde kendisi hakkında, bir örgüt toplantısında, derneğinde yahut himmet faaliyetinde bulunduğuna dair bir şey söylemediğini belirterek, “Ben hiçbir vakit onlardan biri üzere görünmedim.” dedi.

Avukatlık mesleğine 1990 yılında başladığını ve 1994 yılına kadar icra işlerine baktığını anlatan Faziletli, 1994 yılında Ali Çelik’in, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in avukatlığını yapması için kendisini tavsiye ettiğini öğrendiğini söyledi.

Faziletli, bu durumdan başta rahatsız olduğunu ve düşünmek için biraz müddet istediğini anlatarak, “Birilerine danıştım, sonra ekmek parası için kabul ettim. Bu olay 2012 yılında krize dönüştü. Örgütün o dönemki ismiyle cemaatin bağımsız bir avukatlık yapılanması başlamış. Bu yapılanmadaki bireyler, ‘Niye hocamızın avukatlığını o yapıyor’ diye rahatsız olmuşlar. Amerika’ya gidip Fetullah Gülen’in vekaletini almışlar. Beni şikayet etmişler, şu duruşmalara girmemiş, şunları kabul etmemiş diye hakkımda belge hazırlayıp vermişler. Sonra da bana artık dava açmamamı söylediler. Bana alçakça iftiralar attılar. Kendim hangi davaları takip ettiysem bir belge hazırladım Mustafa Özcan’a götürdüm. Özcan bana ‘Bizde nefsi müdafaa olmaz. Bunu hocaya gönderemeyiz’ dedi.” diye konuştu.

Ramazan Aykış’ın bir periyot iş insanı Aydın Doğan’ın avukatlığını yaptığını, Doğan’ın vekaletini kendisi alınca Aykış’ın hasımlık beslediğini, bu nedenle Aykış’ın kendisi hakkındaki tabirlerini kabul etmediğini lisana getiren Faziletli, şike operasyonunda gözaltına alınan Sivasspor Lideri Mecnun Otyakmaz’dan avukatlık maaşi olarak 33 bin ve 30 bin lira para aldığını söyledi.

Örgütün 1994’te kendilerinden olmayanlarla da çalıştığını lakin 2010’lara gelindiğinde örgütün militanlaşmaya başladığını, kendilerinden olmayanları içlerinden attığını kaydeden Faziletli, “Bizim onlarla yalnızca avukatlık bağımız vardı. 2013 yılı Aralık ayına kadar onlarla çalıştım. Avukatlıklarını yaparken üzerimizde baskı vardı. ‘Ona niçin dava açmıyorsunuz? Buna da açın. Niçin 5 bin liralık tazminat davası açıyorsunuz, 500 binlik açın’ diyorlardı. Hukuku silah olarak kullanıyorlardı. Bizden rahatsızlardı. Ben burada daima samimi beyanlarda bulundum. Fetullah Gülen’i ziyaret ettiğimi inkar edebilirdim, kız kardeşim orada. Onun yanına gittiğimi söyleyebilirdim, ancak doğruları söyledim.” sözlerini kullandı.

Sanık Erdemli’nin sonrasında sanık Nazif Aktaş’ın savunmasına geçildi.

Aktaş, 30 yıllık avukat olduğunu ve 2011 yılında Pensilvanya’ya ziyarete gittiğini belirterek, “Ben turistik ziyaret için gittim” diyerek hakkındaki suçlamaları reddetti.

SEGBİS’ten savunma yapan sanık Ali Çelik ise şahit tabirlerine değinerek, “Tanıklar, ‘Ali Çelik şunu yapmış diye duydum, böyleymiş diye duydum.’ diyorlar. ‘Duydum’ demekle oluyor mu bu iş. Hakkımdaki bu dava mükerrerdir. 54 aydır tutukluyum. Ben bunu hak edecek ne yaptım?” halinde konuştu.

Öteki sanıklar Mehmet Baransu ve Ali Fuat Yılmazer ise mütalaaya katıldıklarını ve haklarındaki davanın reddine karar verilmesini istedi.

Son kelamları sorulan sanıklar beraatlerini isterken, sanık Orhan Faziletli son kelamlarında, “Yeşil pasaportum var, yurt dışına çıkış yasağım yok. Buna karşın ben kaçmadım. FETÖ mensubu olmadığımı anlatmak, bu fırsatı kaçırmamak için gitmedim. Suçsuzluğumu anlatmak için buradayım. Bunun için tutuklu yargılanmayı bile göze aldım. Şike operasyonu rezil bir operasyondur. Sonrasında o operasyonu yapan polislerin avukatlığını yapmamamız da örgüte karşı durumumuzu göstermiştir. Çok pişmanım keşke bunların bir kuruş ekmeğini yemeseydim. Ben daima mesleksel sonlarımı çizdim. Beraatimi istiyorum.” dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Nazif Aktaş hakkında “FETÖ silahı terör örgütüne yardım etme” kabahatinden 3 yıl 9 ay, birebir hatadan ​​​​​​​Orhan Faziletli hakkında “FETÖ silahlı terör örgütüne yardım etme” cürmünden 6 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanık Erdemli’nin örgüt üyesi olmayıp yardım eden pozisyonda bulunmasını dikkate alarak cezayı 3 yıla düşürdü.

Sanık Erdemli’nin yakalandıktan sonra soruşturma evresinde örgütün yapısı hakkında işlenen hatalarla ilgili bilgi vermiş olması ve sanığın duruşmalardaki tavır ve davranışlarını dikkate alarak, cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne indiren heyet, sanık Erdemli’ye verilen cezanın hükümünün açıklamasının geri bırakılmasına karar verdi.

Heyet, öbür sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Mehmet Baransu ve Ali Çelik hakkında “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” hatası bakımından tekrarlanmış olan iş bu davanın reddini kararlaştırdı.

Davanın geçmişi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “futbolda şike” soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 107 sanık hakkında dava açılmıştı.

Mahkeme heyeti, 3 Temmuz’da görülen duruşmada, sanıklar Mehmet Baransu, Ali Çelik, Ali Fuat Yılmazer, Nazif Aktaş ve Orhan Faziletli hakkındaki suçlamanın sırf “silahlı terör örgütü üyeliği” olması sebebiyle bu sanıklar hakkındaki belgenin da yargılamanın sürüncemede kalmaması için ayrılmasına karar vermişti.

(Ajansspor)

Beşiktaş Haberleri, Beşiktaş transfer haberleri , Beşiktaş Puan Durumu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ